jak trafić?

Polub nas!

poczta
10 grudnia 2022
Polski
Akutualności:  Biały Dunajec 2019 z ...| Pielgrzymuj z Czarną 13!| Porcjunkula czyta List...| Chrystus zmartwychwsta...
Taizé

Taizé

Historia

Wszystko zaczęło się w roku 1940, kiedy brat Roger w wieku dwudziestu pięciu lat opuścił Szwajcarię, kraj swego urodzenia, aby zamieszkać we Francji. Na długi czas unieruchomiła go gruźlica płuc. Dojrzewało w nim wtedy powołanie do założenia wspólnoty, której prostota i dobroć serca miałyby stać się sercem życia.

W chwili, kiedy zaczynała się II wojna światowa, miał pewność, że podobnie jak to uczyniła jego babka podczas I wojny światowej, powinien niezwłocznie przyjść z pomocą ludziom, których dotknęło nieszczęście.

Mała wioska Taizé, w której osiadł, leżała bardzo blisko linii demarkacyjnej, która dzieliła Francję na dwie części. To było dobre miejsce, by zająć się uciekinierami wojennymi.

Za pożyczoną niewielką sumę pieniędzy brat Roger zakupił w Taizé porzucony od lat dom z przyległymi zabudowaniami. Pomagała mu jedna z sióstr - Geneviéve. Dysponowali bardzo ubogimi środkami materialnymi; po wodę trzeba było schodzić do wspólnej wiejskiej studni, a pożywienie stanowiła głównie zupa z kukurydzianej mąki. Jednak nie poddawali się.

Rodzice brata Rogera, wiedząc o niebezpieczeństwie, na jakie narażeni są ich syn i córka, poprosili pewnego zaprzyjaźnionego z rodziną emerytowanego oficera francuskiego, by czuwał nad nimi. Jesienią 1942 roku powiadomił ich, że gestapo wie o ich działalności i że powinni natychmiast wyjechać. Brat Roger powrócił w roku 1944, ale już nie sam. W tym okresie dołączyło się do niego kilku braci, z którymi rozpoczął wspólnotowe życie.

Spotkania Młodych

Dzisiaj prawie przez cały rok fala za falą przybywają do Taizé dziesiątki tysięcy młodych ludzi różnych narodowości. Kiedy są ze sobą, poznają się, dzielą się tym, czym zostali obdarowani, ale i odkrywają też, że przed nimi jest jeszcze długa droga do pokonania.

Gościna udzielana przez wspólnotę braci podejmujących zaangażowanie na całe życie, by iść za Chrystusem, jest dla nich wsparciem. Powołanie wspólnoty określały zawsze dwa dążenia: iść naprzód w komunii z Bogiem przez modlitwę osobistą i piękną modlitwę wspólną oraz podejmować odpowiedzialność za czynienie ziemi bardziej gościnną.

Pobyt w Taizé ma swój stały rytm: chwile refleksji, wymiany myśli i doświadczeń łączą się z codziennym uczestnictwem a porannej, południowej i wieczornej wspólnej modlitwie oraz z podejmowaniem prac związanych z organizacją codziennego życia. Przez tydzień każdy może doświadczyć spotkania z młodymi ludźmi ze wszystkich kontynentów.

Wspólna modlitwa, śpiew, cisza i osobisty czas na skupienie się pomagają w szukaniu komunii z Bogiem. Można w ten sposób zyskać pokój wewnętrzny. Odnalezienie odpowiedzi na pytanie "po co żyć?" pozwala przywrócić wewnętrzną jedność i umocnić człowieka, który tam, gdzie żyje, stara się nieść ludziom ulgę w cierpieniu.

Dołącz do nas

Wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją więź z Bogiem, serdecznie zapraszam do uczestnictwa w Modlitwie Kanonami Taizé w naszej duszpasterskiej wspólnocie. Modlitwy Taize w naszym DA odbywaja się w każdy III czwartek miesiąca, po Mszy Św na 19.30, w kaplicy klasztornej oo Franciszkanów przy ul. Kruczej 58. Spotkania te są kontynuacją naszych wypraw do Taizé, jak i innych miejsc gdzie odbywały się Ekumeniczne Spotkania Młodych.

Nasza modlitwa składa się z trzech części. W pierwszej części wysławiamy Boga śpiewem. Druga część to Liturgia Słowa. Czytany jest psalm oraz Ewangelia po której rozważmy słowa Brata Rogera. Kolejnym etapem jest modlitwa wstawiennicza, zaś całe spotkanie zwieńczone jest modlitwą "Ojcze Nasz" w zamkniętym kręgu uścisków. Trzecią częścią naszej modlitwy jest cisza, która pozwala nam na dokładne wsłuchanie się w to co Jezus do nas mówi... Po modlitwie spotykamy się przy ciasteczku i herbatce.

Serdecznie też zapraszamy do uczestnictwa w ogólnowrocławskiej modlitwie Taizé w pierwszą środę miesiąca do kościoła NMP na Piasku, ul. Św.Jadwigi: Eucharystia o 18 30, a ok 19.15- modlitwa kanonami.

Pielgrzymka zaufania

Pod koniec każdego roku Taizé organizuje duże spotkanie w jednym z wielkich miast europejskich. Bierze w nim udział wiele tysięcy młodych ludzi z całej Europy i z innych kontynentów. Spotkania są kolejnymi etapami "pielgrzymki zaufania przez ziemię". W tym roku ESM odbędzie się w Rzymie będzie trwało od 28 grudnia 2012 do 2 stycznia 2013.


www.taize.fr
Forum Grupy Modlitewnej Taizé
Galerie: ESM Bruksela ESM Genewa ESM Zagrzeb ESM Mediolan ESM Lizbona
Strona główna | Duszpasterstwo | Program tygodnia | Jak trafić? | Biały Dunajec | Czarna 13 | M.L.S. | Taizé | Galerie | Forum | Linki |

Kontakt techniczny: admin (malpa) porcjunkula.org

(c) 2006 - 2022
Franciszkańskie Duszpasterstwo Akademickie PORCJUNKULA
we Wrocławiu